Warsztaty ekologiczne i przyrodnicze w Świnoujściu

Zakończyły się ostatnie w tym roku polsko-czeskie warsztaty młodzieżowe. W czwartek 26.10.2023 ich uczestnicy z Polski i Czech przyjechali do hotelu w Świnoujściu. Po kolacji zapoznali się z programem warsztatów. Jeszcze w tym samym dniu zostały zorganizowane dwa konkursy – quiz ekologiczny i quiz o znajomości kraju sąsiada czyli o Czechach i o Polsce. Wieczorem było wspólne śpiewanie karaoke.

W kolejny dzień uczestnicy spotkania udali się do Wolińskiego Parku Narodowego w okolicach miejscowości Łunowo i zwiedzili tereny objęte ochroną programu Natura 2000. W tym samym dniu zwiedzili Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde. Zakłady Doświadczalne Peenemünde były w latach 1936-1945 największym centrum zbrojeniowym w Europie. Na powierzchni 25 km² nad bronią samosterującą pracowało w nich jednocześnie nawet 12000 osób. Ich praca koncentrowała się przede wszystkim na stworzeniu najbardziej znanej na świecie rakiety samosterującej i pierwszej działającej wówczas wojskowej rakiety balistycznej. Oprócz lekcji historii była to także lekcja fizyki.

W sobotę 28 października br. wszyscy pojechali nad akwen wodny, aby zrealizować zajęcia przyrodnicze, badając jakość wody krążkiem Secchiego. Po południu już w ośrodku wykonano szereg doświadczeń i eksperymentów naukowych. Na koniec dnia zaplanowano wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

W niedzielę 29 października 2023 po śniadaniu prowadzono zajęcia edukacyjne z fotosyntezy przy użyciu aparatury PlantVital 5000 oraz drugą część eksperymentów. Po wspólnym obiedzie pożegnano przyjaciół z Czech i nastąpił powrót do domów.

Zapraszamy na rajd rowerowy do Pasewalk

Zapraszamy na podsumowanie projektu pn. „Razem chronimy klimat na pograniczu polsko-niemieckim”, którym będzie rajd rowerowy w Pasewalk (niedziela...

ZAPRASZAMY na konferencję

Zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt współpracy polsko-niemieckich miłośników kolei. Odbędzie się ona w sobotę 16 czerwca 2018 w...