W dniach 9-12 listopada 2024 roku na czeskim Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu odbyły się międzynarodowe warsztaty ornitologiczne – „Badanie pospolitych gatunków ornitologicznych Ukrainy, Polski i Czech”. W wydarzeniu wzięła udział młodzież ze Starachowic, Ołomuńca oraz Chmielnickiego, która wspólnie pracowała nad zagadnieniami związanymi z ochroną ptaków i badaniami ornitologicznymi.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Baltic Natura oraz Chmielnicki Uniwersytet Narodowy z Ukrainy we współpracy z Uniwersytetem Palackiego w Ołomuńcu oraz partnerami: III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Starachowicach.
Podczas warsztatów każdy z krajów zaprezentował referat i prezentację na temat zagrożonych gatunków ptaków, co stało się punktem wyjścia do dalszych dyskusji i wymiany doświadczeń. Wykłady dotyczyły między innymi nowoczesnych metod analizy danych ornitologicznych oraz internacjonalizacji nomenklatury ptaków. Uczestnicy mieli również okazję porównać dane
z monitoringu populacji pospolitych gatunków w swoich krajach i wspólnie wypracować wnioski na przyszłość.
W ramach warsztatów uczestnicy wzięli udział w zajęciach terenowych na obszarach zamieszkiwanych przez pospolite gatunki ptaków, obserwowali ich zachowania oraz rejestrowali dane przyrodnicze. Program obejmował również sesje praktyczne, takie jak oznaczanie ptaków, wykłady o metodach badawczych oraz warsztaty edukacyjne w rezerwatach przyrody.
Nie zabrakło części kulturalnej. Uczestnicy odwiedzili Narodowe Muzeum w Pradze gdzie mieli okazję zobaczyć wystawy o historii naturalnej. Wieczorami odbywały się integracyjne spotkania, które sprzyjały wymianie doświadczeń i nawiązywaniu międzynarodowych znajomości.
Uczestnicy wrócili do domów z nową wiedzą, inspiracjami do działania na rzecz ochrony przyrody oraz międzynarodowymi przyjaźniami, które będą owocować w przyszłości. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wkład w sukces tego wyjątkowego wydarzenia, które umocniło współpracę pomiędzy Polską, Czechami i Ukrainą!
Warsztaty zostały dofinansowane przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.